Focaccia - co to jest?

Restauracja Portofino

Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych kuchni europejskich. Swoją popularność zawdzięcza głównie swojej prostocie. Dania są zarówno łatwe jak i szybkie w przygotowaniu. Sama kuchnia włoska jest niezwykle różnorodna. Wyróżnia się dużą ilością wykorzystywanych warzyw, przypraw oraz ziół. Szczególnie charakterystyczną cechą jest korzystanie ze świeżych składników, które są dostępne w okolicy, o danej porze roku. Specjalności włoskiej kuchni to bez wątpienia dania mączne oraz ryby i owoce morza. Do tych najpopularniejszych włoskich dań można zaliczyć pizzę, spaghetti, lasagne oraz tiramisu czy pannę cottę.

Focaccia - co to jest?

Focaccia to jedna z potraw kuchni włoskiej. Jest to rodzaj drożdżowego pieczywa, które powstaje podobnie jak ciasto na pizzę. Jest to jednak ciasto nieco grubsze w porównaniu do pizzy. Najczęściej focaccia podawana jest na ciepło, jednak może być również spożywana na zimno. Focaccia może stanowić doskonały dodatek do różnego rodzaju dań, na przykład zup czy sałatek. Często serwowana jest również jako przystawka lub podstawa kanapek.

Jaka jest różnica pomiędzy focaccią a pizzą?

Podstawowa różnica między focaccią a pizzą polega na tym, jak wygląda proces przygotowywania samego ciasta. W przypadku pizzy gotowe ciasto formowane jest przy pomocy wałka kuchennego w cienki placek. Po wyrośnięciu wstawiane jest od razu do pieca. Ciasto na focaccię natomiast odstawiane jest na dłuższy czas, przez co proces wyrastania jest dłuższy, a ciasto w efekcie jest znacznie grubsze niż to na pizzę. Ponadto, ciasto na focaccię przed włożeniem do pieca jest dziurawione.

Focaccia - z czym to się je?

Każdy z regionów Włoch może szczycić się innym rodzajem focacci. Niektóre z nich podawane są na sucho, wyłącznie z dodatkiem soli morskiej. Można również spotkać się z focaccią podawaną z masłem, cukrem i jajkami (focaccia veneta) bądź z miodem, cukrem i rodzynkami (focaccia dolce). Inne natomiast podawane są z pomidorami, oliwkami lub z dodatkiem ziół takich jak na przykład rozmaryn czy szałwia.

Portofino
Ryżowa 48
02-495 Warszawa


Komunie

Chrzciny

Zamówienia na wynos przyjmowane są maksymalnie 30 min przed zamknięciem restauracji.
Pn. - Cz.
12:00 - 22:00
Pt.- Sb.
12:00 - 23:00
Nd.
12:00 - 21:00