Zalety kuchni śródziemnomorskiej

Restauracja Portofino

Zalety kuchni śródziemnomorskiej

Kuchnia śródziemnomorska kusi smakami i aromatami, których tradycyjnie nie spotykamy w kuchni polskiej, ale oryginalność składników to nie jedyny jej atut. Dieta śródziemnomorska wzmacnia system odpornościowy organizmu, pozwala zachować kondycję fizyczną i ma nieoceniony wpływ na nasze dobre samopoczucie. Dodatkowo hamuje rozwój miażdżycy, chroni przed zawałami serca, a także wieloma nowotworami. Czemu zawdzięcza te wyjątkowe właściwości?

Podczas gdy tradycyjna kuchnia polska kojarzy się nam przede wszystkim z tłustym i okraszonym jedzeniem, kuchnia śródziemnomorska bazuje na warzywach, owocach, rybach, owocach morza oraz oliwie z oliwek, która dodawana do sałatek i dań na zimno zwiększa przyswajalność witamin oraz innych miko- i makroelementów. To sprawia, że kuchnia śródziemnomorska jest bogata w witaminy, minerały oraz dobre tłuszcze, których tak bardzo brakuje w tradycyjnych polskich daniach.

Włoska, Grecka, Hiszpańska – każda inna, wszystkie tak samo dobre

Kuchnia śródziemnomorska różni się znacząco w zależności od regionu. W Grecji nie jada się włoskich makaronów, w Hiszpanii obca jest grecka moussaka i odwrotnie. To, co łączy wszystkie lokalne kuchnie basenu Morza Śródziemnego to styl odżywiania się, w którym królują przede wszystkim owoce i warzywa oraz owoce morza i białe mięso. Obok surowych, pieczonych i gotowanych warzyw, w kuchni śródziemnomorskiej wszechobecne są również rośliny strączkowe – soja, soczewica i groch.

Jeśli spojrzymy na kuchnię śródziemnomorską pod kątem składników odżywczych, od razu zauważymy, że produkty przeważające w jadłospisie mieszkańców basenu Morza Śródziemnego są bogate w błonnik, witaminę C, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz inne niezwykle istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia mikro- i makroelementy. Podstawowym węglowodanem są tutaj produkty zbożowe. Energii dodają także tłuszcze roślinne i rośliny strączkowe, a odpowiedni poziom białka zwierzęcego w diecie zapewniają ryby, owoce morza oraz dania przygotowywane z mleka.

Portofino
Ryżowa 48
02-495 Warszawa


Komunie

Chrzciny

Zamówienia na wynos przyjmowane są maksymalnie 30 min przed zamknięciem restauracji.
Pn. - Cz.
12:00 - 22:00
Pt.- Sb.
12:00 - 23:00
Nd.
12:00 - 21:00